Едва ли има човек на тази планета, който да незнае, че с възрастта, мозъкът ни започва да работи малко по-бавно от нормалното. За щастие изследователи от Медицинския колеж в Олбъни в САЩ са успяли да открият определен тип имунни клетки, които се натрупват в застаряващия човешки мозък, чието активиране може да улесни намаляването на познавателните способности на органа.
Резултатите от научната работа са публикувани на уебсайта на списанието Journal of Experimental Medicine. Отбелязва се, че вродените лимфоидни клетки от втора група (ILC2s) могат да помогнат на лекарите да се борят със стареенето на мозъка. Тези клетки са разположени в определени тъкани на тялото и участват в регенеративни процеси, но според учените, разпространението им в централната нервна система не е било известно по-рано. В хода на изследването авторите са изследвали мозъка при млади и стари мишки и установили, че ILC2s се натрупват с възрастта в съдовия сплит, който произвежда цереброспинална течност. Той се намира до хипокампуса, който играе ключова роля в когнитивните процеси. Оказа се, че при стари гризачи броят на ILC2 в съдовия сплит е пет пъти по-голям, отколкото при младите им роднини. Голям брой клетки от ILC2s са открити в тази област на мозъка и при възрастни хора.
При старите мишки клетките на ILC2s са били в “спящо състояние”, но учените са успели да ги активират, използвайки веществото IL-33, след което клетките започнали да произвеждат протеини, които стимулират образуването на неврони и удължават живота им. В резултат на това резултатите от когнитивните тестове при възрастните гризачи се подобрили значително. По-рано изследователи от Медицинския университет в Харвард откриха, че метаболитният синдром, който се характеризира с отклонения като затлъстяване, хипертония, висока кръвна захар и холестерол, може да доведе до преждевременно стареене на мозъка при хора на средна възраст.