Учени успяха да извлекат ДНК на над 5700 години от малко парченце смола. То е използвано като дъвка от жена от неолита, съобщава световно известното списание Nature. От данните, които са успяли да съберат екипът дори успява да възстанови как приблизително е изглеждала жената, с какво се е хранила и от какво е имало риск да зболее. Всичко това се смята за феноменален успех, тъй като досега ДНК отпреди толкова години е извличана единствено от кости или зъби.
Учените изследват брезова смола, открита по време на разкопки в Южна Дания. Малки бучки от това черно-кафяво вещество, получено чрез нагряване на брезова кора, обикновено са откривани на археологически обекти в Скандинавия и въпреки че употребата им все още се дискутира, често носят зъбни отпечатъци, което показва, че са били дъвкани. Изследователите обясняват, че брезовата смола е относително устойчива за развитие на бактерии, както и за проникване на вода, затова е възможно да съхрани ДНК. В конкретната проба ДНК е толкова добре запазена, че екипът възстановява пълен древен човешки геном.
Учените събират достатъчно информация, за да установят, че смолата е дъвкана от жена със сини очи, тъмна кожа и тъмна коса. Според екипа тя е генетично по-тясно свързана със западните ловци от континентална Европа, отколкото с тези от централните области Скандинавия. Освен това учените откриват в смолата и ДНК от патица и лешник, затова стигат до заключението, че най-вероятно жената малко преди да дъвче дъвката е яла именно патица и лешници.