Амбициран изследователски екип от астрономи успя да разкрие тайна, свързана с невероятния произход на геоложки структури на повърхността на планетата Плутон. За откритието съобщи БТА. Оказа се, че областта Томбо - изпълнена от азот с кристална структура област със сърцевидна форма, контролира ветровете и по този начин оказва сериозно влияние върху релефа на планетата джудже.
Денем тънкият слой лед се нагрява и се превръща в газ, който се съдържа в атмосферата на Плутон заедно с въглеродния оксид и метана. Нощем газът кондензира обратно в лед. Този цикъл кара газовата обвивка на Плутон да се премести на запад, т.е. по посока, която е противоположна на тази на въртенето на планетата около оста й. Става въпрос за уникален феномен, известен като ретро ротация. При това появилите се ветрове пренасят прах и частици лед, формирайки тъмни ивици в северните и северозападните райони.
По мнението на специалистите, подобна атмосфера няма на друго място в Слънчевата система, освен може би на нептуновата луна Тритон. Много от заледения азот на Плутон се намира в областта Томбо. Лявата й част представлява ледена покривка с дължина около 1000 км, разположена в равнината Спутник, а дясната е сформирана от плата и ледници с голямо съдържание на азот.